Zajecia otwarte 5,6 latków 30.11.2011
- Szczegóły
- Kategoria: zajecia_otwarte_30_11_2011_5_6_latkow
- Opublikowano: poniedziałek, 05, grudzień 2011 13:54
- Marta Duda
- Odsłony: 426
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI W GRUPIE DZIECI 5,6-LETNICH 30.11.2011
Prowadząca: Marta Duda
Temat: „Kto nam szyje ciepłe ubrania?”
Słuchanie wiersza M. Platy „Krawcowa” połączone z oglądaniem przyborów
krawieckich oraz ozdabianiem sylwetki ubrania ścinkami kolorowych materiałów
Cele ogólne:
- poznanie pracy krawcowej,
- zwrócenie uwagi na przybory potrzebne jej w pracy,
- bogacenie słownika dzieci o wyrazy związane z pracą krawcowej,
- ukazanie przydatności wykonywania tego zawodu
- budzenie szacunku dla ludzi wykonujących ten zawód,
Cele szczegółowe:
- wie, na czym polega praca krawcowej,
- rozpoznaje i nazywa przybory potrzebne jej do pracy,
- potrafi dzielić wyrazy na sylaby i łączyć sylaby w wyrazy
- starannie ozdabia sylwetę ubrania
- umie współpracować w grupie
PRZEBIEG:
1. Powitanie integrujące „Promyczek uśmiechu”
Dzieci stoją w kole trzymając się za ręce. Po słowach nauczycielki „Posyłam do
was promyczek uśmiechu, niechaj powróci do mnie w pośpiechu” delikatnie kolejno
ściskają swoje dłonie.
2. Słuchanie wiersza M. Platy „Krawcowa” recytowanego przez nauczycielkę:
Gdy ubranko na ciebie nie pasuje
Albo gdy coś ci się w nim popsuje,
Na pewno pomoże ci pani krawcowa.
W swoim kuferku prawdziwe skarby chowa:
Igły, co mają uszka, nici kolorowe,
Agrafki do spinania, szpilki metalowe,
Długie tasiemki, srebrzyste nożyczki,
Tęczowe materiały, zapasowe guziczki.
Starannie przyszyje urwane rękawki,
Skróci mankiety, przedłuży nogawki,
Dziury załata, kokardki naszyje,
Suwak wymieni, kaptur doszyje.
Wszystko naprawi bardzo dokładnie,
By wyglądało porządnie i ładnie.
Raz-dwa, hop-siup i gotowe!
Teraz ubranko masz jak nowe.
3. Rozmowa na temat wiersza:
-Co robi krawcowa?
- Jakich używa przyborów krawieckich?
- Czy jej praca jest potrzebna?
4. Zabawa ruchowa „Wyszywanie”
Dzieci układają skakanki na podłodze i naśladują szycie:
• Ściegiem fastrygowanym – skaczą wzdłuż skakanki obunóż
• Ściegiem zygzakowatym – skaczą obunóż z jednej strony skakanki na drugą
5. Oglądanie przyborów krawieckich i określanie do czego służą.
Dzielenie ich nazw na sylaby oraz łączenie wyrazów wypowiadanych przez
nauczycielkę sylabami
6. Zabawa dydaktyczna „Pokaż mi guzik” Pokazanie i wyjaśnienie symboli
oznaczających cechy guzików: 4-dziurkowych, 2-dziurkowych, pętelkowych; guzik
duży, guzik mały. Nauczyciel pokazuje po kolei kartoniki oznaczające cechy
guzików- dzieci wyszukują takie guziki i układają na tackach
7. Ćwiczenia ortofoniczne „U krawcowej” Wypowiadanie zgłosek „ciach-ciach,
tur-tur” w różnym tempie
8. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Nitka”
Dzieci chwytają się za ręce tworząc wężyk i poruszają się za prowadzącym (igłą)
w rytm śpiewanej piosenki. „Nitko, nitko hej niteczko, zawijaj się nam w
kółeczko, w ładne kółko nam się zwiń, tylko nam się nie przerwij”
Uwaga: prowadzący tak prowadzi aby nitka się nie zaplątała.
9. Oglądanie różnych ścinków materiałów- zwrócenie uwagi na różnorodne wzory i
desenie. Prezentacja wzorów w postaci masażyka na plecach kolegi.
10. „Jesteśmy projektantami mody” – praca w zespołach 4 osobowych.
Dzieci ozdabiają papierowe kontury ubrań wykorzystując różnorodne materiały.
Konkurs na najładniej zaprojektowany strój.



