Zajecia otwarte 3,4 latków 30.11.2011

Search

Zajecia otwarte 3,4 latków 30.11.2011

Zajęcia otwarte to forma zajęć umożliwiająca rodzicom obserwowanie swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej. Rodzice mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami swojej pociechy oraz jej zachowaniem w czasie zajęć dydaktycznych. Mogą porównywać stopień rozwoju swojego dziecka z jego rówieśnikami. Zajęcia takie umożliwiają również zapoznanie się ze sposobem pracy nauczyciela danej grupy.
W poniedziałek 26.XI.2011 gościliśmy rodziców maluchów na zajęciach otwartych.


SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW W GRUPIE MŁODSZEJ 28.XI.2011
Marta Pałka


Temat zajęcia: „Bajka uczy i bawi nas”

Cele ogólne:
-nawiązanie kontaktu emocjonalnego z dziećmi i ich rodzicami
-współdziałanie dzieci i rodziców w sytuacji zabawowo-zadaniowej.

Cele operacyjne:
-dziecko umie się przywitać i pożegnać
-rozpoznaje i nazywa podstawowe stany emocjonalne (radość, smutek)
-współpracuje w grupie (dziecko + dziecko, rodzic + dziecko)
-wykorzystuje zdobyte wiadomości i umiejętności w zabawie
-rozpoznaje i nazywa figury geometryczne: koło – trzylatki, koło i kwadrat – czterolatki, liczy w dostępnym dla siebie zakresie
-ilustruje ruchem treść piosenki
-bawi się przy muzyce
-rozumie i odpowiednio reaguje na wezwania i polecenia nauczycielki
-umie wyrazić swoje spostrzeżenia w pracy plastycznej
-dba o jej estetyczny wygląd
-cieszy się z efektu swojej pracy.

Metody:
-Podająca
-Problemowa
-Aktywizująca
-Praktyczna

Formy:
-indywidualna
-grupowa

Środki dydaktyczne:
-kukiełki
-sylwety twarzy: smutnej – wesołej
-pojemniki do segregowania z grochem i fasolą
-plansza przedstawiająca zamek oraz figury geometryczne (koło, kwadrat)
-materiał plastyczny: plansza przedstawiająca pantofelek Kopciuszka, klej z brokatem

Przebieg:
1.Powitanie: „W kole wszyscy tu stoimy
Każdy czyjąś rękę trzyma
I dzień dobry już mówimy
Tak zabawa się zaczyna”.

2.Teatrzyk kukiełkowy: „Kopciuszek” w wykonaniu nauczyciela.

3.Ocena zachowania się bohaterów bajki pt. „Kopciuszek”. Dzieci odpowiadają na pytania N-lki: „Kto jest bohaterem bajki?” – „Który bohater jest zły, a który dobry?”.

4.Minka smutna – minka wesoła. Nauczycielka rozdaje dzieciom 2 rodzaje „minek”. Dzieci nazywają je odpowiednio i pokazują: minka wesoła i smutna. N-lka czyta odpowiedni tekst, a zadaniem dzieci pod kontrolą rodziców jest wskazanie odpowiedniej „minki”.
a)„Siostry wyśmiewały się z Kopciuszka, że chodzi w podartej i brudnej sukience”.
b)„Macocha zabroniła Kopciuszkowi pójść na bal”.
c)„Kopciuszek dzięki dobrej wróżce znalazła się na balu u królewicza”.
d)„Królewicz poślubił Kopciuszka, żyli długo i szczęśliwie”.

5.Zabawa w parach: „Kopciuszek”- segregowanie do dwóch pojemników grochu i fasoli.

6.„Gdzie jest mój prawy pantofelek?”
a)dzieci poruszają się w kole przy dźwiękach muzyki
b)gdy muzyka cichnie pokazują prawy pantofelek, potem zmiana nóg


7.„Zamek Kopciuszka i królewicza” – dzieci siadają wraz z rodzicami w kole.
Nauczycielka pokazuje figury geometryczne tj. 3 koła i 2 kwadraty. Dzieci
nazywają figury geometryczne i je przeliczają. Następnie otrzymują plansze
przedstawiającą zamek oraz koperty z figurami geometrycznymi (3 koła – trzylatki, 3 koła i 2 kwadraty – czterolatki) . Ich zadaniem jest ułożyć w odpowiednich miejscach figury geometryczne tj. 3 koła i 2 kwadraty.

8.„Pantofelek Kopciuszka” – praca plastyczna wspólnie z rodzicami. W przypadku niskiej frekwencji – praca w małych grupach wspólnie z nauczycielem.
Ozdabianie sylwetki pantofelka Kopciuszka klejem z brokatem za pomocą pędzelka.

Oglądanie wykonywanych prac, umieszczenie ich na wystawie.

9.. Pożegnanie rodziców.
 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com