Scenariusz Zajęć otwartych z rodzicami w grupie dzieci 3,4-letnich

Search

Scenariusz Zajęć otwartych z rodzicami w grupie dzieci 3,4-letnich

Temat: „ Pod parasolem

Cele ogólne:
-wzbogacanie wiedzy przyrodniczej związanej ze zjawiskami atmosferycznymi  oraz dotyczącej warzyw                                                                                 
-zwrócenie uwagi na konieczność odpowiedniego ubierania się, gdy pada deszcz
-doskonalenie sprawności manualnej
-rozwijanie twórczej aktywności dzieci

Cele operacyjne:
Dziecko:
-potrafi określić cechy jesiennej pogody
-w usłyszanych dźwiękach rozpoznaje jesienne zjawiska atmosferyczne
-rozpoznaje warzywa dotykiem
-przykleja parasol do kartki stosując odpowiednią ilość kleju
-stempluje wzór na parasolu używając stempli z warzyw
-wie jak należy się ubrać w deszczową pogodę

PRZEBIEG:
1. Powitanie integrujące „Promyczek uśmiechu”
Dzieci stoją w kole trzymając się za ręce. Po słowach nauczycielki „Posyłam do was promyczek uśmiechu, niechaj powróci do mnie w pośpiechu” delikatnie kolejno ściskają swoje dłonie.
2. Słuchanie wiersza H. Bechlerowej „Parasole” recytowanego przez nauczycielkę.

Na ulicy pod drzewami
parasole dwa.
Pod tym dużym idzie mama
pod tym małym ja.

Idę z mamą. Idę słucham,
mama słucha też,
jak z drzewami o czymś szepce
rozgadany deszcz.

Szepcze cicho, to znów głośniej,
w rynnie dzwoni, gra
i wesoło stuka, puka
w parasole dwa.

3. Rozmowa na temat wiersza:
-Pod czym idą mama i córka?
-Co robi deszcz w wierszu?
-Przed czym chroni nas parasol?
-Jakie zjawiska atmosferyczne są charakterystyczne dla późnej jesieni?
-Co tworzy się na ziemi gdy pada deszcz lub topnieje śnieg?

4. Zabawa „Kałuże niezbyt duże” („Terapia ruchem i muzyką” J, J Stadniccy).
-Każde dziecko wybiera dla siebie szarfę (respektowanie zasady spokojnego, bezkonfliktowego pobierania przyborów) i układa z niej „kałużę” na dywanie. Przy akompaniamencie inspirującym marsz, bieg, podskoki dzieci poruszają się między kałużami. W czasie pauz zatrzymują się przy dowolnej kałuży i słuchając pojedynczych uderzeń w bębenek, przeskakują przez nią (z jednej nogi na drugą). Liczba przeskoków jest równa liczbie uderzeń w bębenek.

5.”Z małej chmurki duży deszcz” - zabawa ruchowa.
Nauczycielka dzieli dzieci na dwie grupy. Jedna staje na środku sali, trzymając oburącz brzegi chusty animacyjnej- jest to chmura, która opada i unosi się do góry. Pozostałe dzieci to deszcz, siedzą na podłodze mając chustę nad głowami. Gdy dzieci ukryte pod chustą słyszą melodię wybiegają i poruszają się po sali. Nauczycielka powtarza zabawę tak, aby dzieci mogły zamienić się rolami.
6.„Pogodowa zgaduj-zgadula” Rozwiązywanie zagadek słuchowych związanych z jesienną pogodą
7. Zabawa „Kto schował się pod parasolem” przy piosence „Zła pogoda”. Odgadywanie kto ukrył się pod parasolem.
8. Masaż relaksacyjny w parach. Dzieci dobierają się parami i wykonują na plecach kolegi masaż według instrukcji nauczycielki. Po wykonaniu następuje zmiana.
Spadł drobny jesienny deszczyk (delikatne pukanie opuszkami palców)
Kiedy wyszło zza chmur słoneczko (rysowanie konturu słoneczka)
Dzieci wybiegły na spacer (naśladowanie kroków)
Wesoło przeskakiwały przez kałuże (lekkie uderzanie całą dłonią)
Zbierały kolorowe liście (delikatne szczypanie)
Nagle powiał wiatr (głaskanie dłońmi)
Znowu zaczął padać drobny deszczyk (delikatne pukanie opuszkami palców)
I dzieci uciekły do domu (naśladowanie szybkich kroków)
9. Praca plastyczna „Pod parasolem” Wykorzystanie stempli z tworzywa przyrodniczego –warzyw inspirowana zagadką „parasol”
„Gdy świeci słońce stawiasz go w kącie. Kiedy deszcz pada nad głową go rozkładasz”
Przyklejanie sylwetki parasola do kartki z namalowanym wcześniej deszczem i stemplowanie na niej dowolnie wybranego wzoru przy pomocy stempli z warzyw.
10. Wspólna ocena prac
 

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com